Subscribe:
Subscribe Twitter Facebook

Gospodarka


Droga nr 708 łącząca trasy krajowe nr 1,14 i 72 z węzłem autostradowym Stryków - autostrada A1 i A2, dzięki gruntownej modernizacji, będzie miała spory udział w zwiększaniu atrakcyjności inwestowania w województwie łódzkim. W ciągu drogi znajdują się miasta: Ozorków, Stryków i Brzeziny. Wszystkie trzy, dzięki położeniu geograficznemu w centralnej Polsce, mają świetne możliwości rozwoju gospodarczego. Strategicznym atutem tych gmin jest lokalizacja węzła komunikacyjnego autostrad środkowoeuropejskich A1 (Gdańsk – Wiedeń) i A2 (Berlin – Moskwa) w ich pobliżu, czy jak w wypadku Strykowa na ich terenie.  Węzeł Stryków to skrzyżowanie o międzynarodowym znaczeniu.


(foto z Gm. Stryków)

Ozorków wchodzi w skład Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej. Gmina Miasta Ozorków jest jedną z dziewięciu powiatu zgierskiego, który pod względem liczby ludności jest największym powiatem województwa łódzkiego.


 
Miasto położone jest przy drodze krajowej nr 1, głównej trasie komunikacyjnej łączącej południe Polski z wybrzeżem gdańskim (Cieszyn-Katowice-Łódź-Gdańsk), co daje możliwości rozwoju nowych rodzajów działalności gospodarczej, takich jak usługi gastronomiczno – hotelarskie, usługi związane z obsługą ruchu tranzytowego: usługi logistyczne, motoryzacyjne, punkty odpraw celnych itp.


O atrakcyjności inwestycyjnej miasta świadczy m.in. zagospodarowanie specjalnej strefy ekonomicznej – Podstrefa Ozorków, jako tzw. rozproszonej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A w Łodzi.


Specjalna strefa ekonomiczna zagospodarowana w sposób wielobranżowy stała się alternatywą gospodarczą dla upadłych zakładów.


Aktywny udział w przemianach gospodarczych miasta biorą także małe i średnie przedsiębiorstwa, pobudzając rozwój lokalnej przedsiębiorczości.


Miasto leży w granicach podziemnych wód o znacznym ciśnieniu hydrostatycznym. Wody te charakteryzują się dużą miękkością, miejscami są zmineralizowane, a temperatura niektórych odwiertów przekracza 200oC. Istnieją tutaj potencjalne możliwości do wykorzystania bogactw naturalnych miasta w zakresie „produkcji wody”. W związku z tym w mieście mogą być lokalizowane działalności “wodochłonne”.


Gmina Stryków jest jedną z najlepiej rozwijających się pod względem inwestycyjnym gmin w Polsce, w 2009 roku otrzymała nawet certyfikat „Gmina Przyjazna Inwestorom”.


Dotychczasowe i rozpoczęte inwestycje drogowe czynią z niej najlepiej skomunikowane tereny inwestycyjne w Polsce. Ponadto przez gminę przebiega linia kolejowa Łódź - Łowicz wraz z bocznicą do załadunku pociągów towarowych. Rozpoczęto również realizację Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i rewitalizację linii kolejowej.


Wybudowanie obwodnicy uwolni kolejne hektary gruntów przeznaczonych pod inwestycje. W planie zagospodarowania przestrzennego gminy przeznaczono ponad 1000 ha pod tereny inwestycyjne, z czego już na ponad  330 ha ulokowali się światowi liderzy z branży logistycznej, innowacyjnych technologii, papierniczej, motoryzacyjnej i spożywczej.


(foto z Gm. Stryków)

W pobliżu budowanej obwodnicy oraz trasy 708 już działają takie firmy jak Hermann Kirchner Polska, GOTRAKT, ERBEDIM, GLS, czy europejski potentat w branży logistycznej Grupa Raben, która w ostatnim czasie zwiększyła na terenie gminy łączny obszar magazynowy do blisko 70.000 metrów kwadratowych z wydzielonymi strefami dla produktów spożywczych oraz wymagających specjalnych warunków składowania.  Budowę swojej fabryki rozpoczęła także firma Eurovia lider budownictwa drogowego.

(foto z Gm. Stryków)

Na terenie Miasta i Gminy Stryków powstały trzy parki przemysłowe: Tulipan Park Stryków, którego zarządcą jest firma SEGRO; Diamond Business Park Stryków i Panattoni Park Stryków.


Ponadto na terenie Gminy Stryków ulokowały się takie firmy jak: Jasper, Sandoz,  Dachser, Alpi Polonia, Polonit, Spedimex, Tesco,  FKW LOGISTIC, Hotel 500, UNIGLOB, Seco, Melwod, Budmel.

Brzeziny wchodzące w skład aglomeracji łódzkiej, to miasto na trasie drogi krajowej nr 72. Położone jest 7 km od węzła kolejowego w Koluszkach. Usytuowanie oraz nowoczesne centrum informatyczne telekomunikacji korzystające z przechodzącej przez miasto trasy światłowodowej, stwarzają udogodnienia do współpracy z potencjalnymi kooperantami i łatwą dostępność do instytucji rządowych.


Miasto oferujące powierzchnie do zagospodarowania obiektami produkcyjnymi w terenie uzbrojonym, pod usługi turystyczne i rekreacyjne, pod budownictwo mieszkaniowe z usługami. Jest też liczącym się w kraju, centrum rejonu rolniczego i owocowo-warzywnego.


Brzeziny mają opracowany i zatwierdzony Plan zagospodarowania przestrzennego miasta. W planie tym są wydzielone obszary przeznaczone pod inwestycje przemysłowe i usługowe.
Na terenie miasta usytuowane są wszelkie niezbędne instytucje, banki i urzędy, potrzebne do uruchomienia i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania działalności gospodarczej. 

Gmina Miasto Brzeziny w 2005 roku uczestniczyła w akcji „Przejrzysta Polska” i po zrealizowaniu nałożonych zadań przypisanych do zasad przejrzystości, braku tolerancji dla korupcji, partycypacji społecznej, przewidywalności i fachowości - otrzymała certyfikat „Przejrzystego samorządu”.

Gmina Zgierz również jest otwarta na inwestycje. Wchodząca w skład powiatu zgierskiego gmina  należy do największych i najbardziej zalesionych w województwie łódzkim.



Teren związany jest z działalnością gospodarczą prowadzoną przez małe i średnie podmioty gospodarcze, najczęściej o rodzinnym charakterze. Działalność tę prowadzi ich blisko 1000. Większość firm zajmuje się handlem oraz usługami budowlanymi i transportowymi. Występują również branże, związane z przetwórstwem metali, tworzyw sztucznych, produkcją artykułów odzieżowych oraz przetwórstwem spożywczym.


Położenie Gminy w centralnej Polsce, blisko aglomeracji łódzkiej oraz przebieg i krzyżowanie się na jej terenie dróg o znaczeniu międzynarodowym, krajowym i wojewódzkim stwarzają korzystne warunki dla inwestowania. Duże znaczenie dla przyszłych inwestorów ma zlokalizowanie na terenie Gminy dwóch zjazdów z autostrady A2.

By stworzyć  atrakcyjne miejsca do inwestowania Rada Gminy Zgierz uchwaliła miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla obrębów geodezyjnych: Słowik Wschód i Słowik Zachód, Lućmierz Wschód i Lućmierz Zachód, Emilia Wschód i Emilia Zachód oraz dla Dąbrówki Wielkiej Zachód i Dąbrówki Wielkiej Północ. Jest to teren o powierzchni 400 ha.

Gmina znajduje się w obszarze oddziaływania Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Najbliżej znajdują się podstrefy: Ozorków (7 km), Zgierz (8,5 km), Aleksandrów Łódzki i Łęczyca (po 20 km), Konstantynów Łódzki (22 km) oraz Łódź i Stryków (po 23 km). Działalność w strefie wiąże się z możliwością skorzystania z pomocy publicznej. Dzięki temu możliwy jest zwrot nawet 70% poniesionych nakładów inwestycyjnych. Zasady przyznawania pomocy są dostosowane do przepisów Unii Europejskiej dotyczących konkurencji.